Новости и блоги

Будьте в курсе последних событий
4
Ноя

Новомедіа Форум 2019: як це було – в особах і темах

Понад 300 медійників та 20 спікерів з України, США та Литви зібрав Новомедіа Форум 2019. Подія відбулася у Києві 1-2 листопада. «Непотрібні журналісти?» — такою була тема заходу цього року.

Подію відкрив журналіст Руслан Кухарчук, голова оргкомітету Новомедіа Форуму. Він підкреслив, що питання про те, чи потрібні журналісти, виникло виключно через технічну революцію – соціальні медіа дозволили всім спілкуватися з масовою аудиторію напряму. «Але останніми роками, дуже схоже, криза журналістської професії увійшла у нову стадію. Цього разу не лише через втрату монополії на засоби виробництва інформації. Тепер первинною причиною девальвації професії стає втрата довіри через втрату етичних критеріїв і професійних стандартів», — розповів спікер.

Журналісти пишуть брехливі заголовки заради кількості кліків і переходів, некоректно цитують ньюз-мейкерів і опініон-лідерів. Відбувається зловживання «жовтою» стилістикою в подачі контенту, а основним джерелом новин стали пости знакових персон в соціальних мережах. Захоплення ідеями штучного соціального конструювання замість об’єктивного висвітлення дійсності. Систематичне зміщення акцентів і маніпуляції стало невід’ємним в медіа просторі.

БАГАТО ФОТО З НОВОМЕДІА ФОРУМУ 2019
1. Промовці та аудиторії
2. Люди і сюжети

Пастор і журналіст Геннадій Мохненко продовжив. Навів безліч прикладів того, що журналіст може як нашкодити, так і допомогти. Промовець переконаний: якщо ринок не буде забезпечений чесним, компетентним, здоровим, принциповим, непідкупним інформаційним полем, то погані речі витискатимуть хороші. Закликав журналістів не боятися, говорити правду, адже за кращі речі іноді доводиться платити ціну. Наприкінці виступу пастор помолився за всіх присутніх і за те, щоб правда завжди перемагала обман.

Персоною Форуму першого дня став Тигран Мартиросян, керівник телеканалу «НАШ. Максі-ТВ». Розповів про те, що в епоху твіттеру – швидко, коротко змістовно, треба вкластися в певну кількість символів та багатьох зачепити. Потрібно зрозуміло, правильно і цікаво підбирати гачки, правильно вибудовувати драматургію історії. Перш, ніж виробляти контент, зазначив спікер, важливо відповісти самому собі на ряд питань — для кого це, яка є родзинка в тому, що створюєте. Також нагадав, що журналістське знаряддя праці, це мова — читати, писати і говорити. Завершуючи спіч, Тигран Мартиросян запросив студентів на практику на телеканал «НАШ», де вони зможуть отримати досвід для реалізації своїх амбіцій.

Після обіду на сесії політичного оглядача «Цензор.НЕТ» Тетяни Ніколенко, розгорілися гострі теми. Учасники цікавилися, чи пропонували Тетяні коли-небудь гроші за матеріал, чи можна бути не заангажованим і мати свою позицію, будучи журналістом в політичному виданні. «У різних життєвих обставинах, ми все одно приймаємо ту, чи іншу позицію, це просто наше ставлення до тих чи інших подій. Ми можемо намагатися максимально неупереджено розібратися, і у нас є як у журналістів механізми, які дозволяють це робити, але говорити, що ми абсолютно стерильні і не заангажовані, — ну, це, вибачте, теж трохи брехати собі і людям».

Журналіст же «Української правди» Роман Кравець поділився з аудиторією історією свого приходу у видання, наскільки важливі джерела для політичного журналіста і де їх брати. Журналіст зазначив, що у своїй роботі він обов’язково користується правилом трьох джерел для перевірки інформації. Якщо ж немає, публікувати не варто, швидше за все інформація може бути недостовірною, тому краще почекати.

У перший день Новомедіа Форуму виступили зарубіжні медіа-фахівці. Зокрема Майкл Фінч, завідувач кафедри LCC International University в Литві. Він розповів про те, як бути миротворцями у ворожих обставинах і про значення жанру розслідуваннь в американській журналістиці. Майкл Рей Сміт, професор журналістики LCC International University, розповів все про інтерв’ю. Про те, як розговорити важливу людину, яка не бажає відповідати. Також поділився головними правилами Діна Нельсона з книги «Поговори зі мною». Меган Кларк поділилася своїм редакторським досвідом нью-йоркського видання Religion Unplugged (Нью-Йорк). Вона розповіла про те, як робити захоплюючі матеріали на тему віри і церкви.

На другий день Новомедіа Форуму учасники слухали спічі відомих ютюберів. Діана Глостер — один з найвідоміших fashion і lifestyle-блогерів в Україні і власниця марки одягу DiGlow, а також співвласниця ресейл-магазину свідомого споживання — needy. Діана має свій блог на YouTube, на який підписані майже 300 людей. Активно веде Instagram, де майже 224 тисяч підписників. Вона розповіла, про YouTube, як про інструмент нової журналістики. А також — що необхідно знати про покоління Z.

Про журналіста в умовах медіакратії говорив директор «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк. «Сьогодні ми маємо абсолютно монополізовані медіа, і це призвело до того, що зараз ми живемо в умовах медіакратії. Влада власників медіа сьогодні сильніша виконавчої та законодавчої влади. Ми це побачили на останніх президентських виборах, коли людина з телевізійного серіалу «Слуга народу», стала президентом країни», — розповів Юрій.

Зенон Завада, редактор Ukraine Daily, виступив в цій же сесії. Розповів про американських націоналістів. Про імпічмент Трампа і чому цього, скоріше за все, не станеться, а також про майбутні президентські вибори в США. Крім того, Зенон розповів про релігійну тематику в американських ЗМІ.

Сесія Світлани Крюкової, заступниці головреда «Старна.ua», була присвячена пікантним скандалам з Верховної Ради (Медяник, Ківа, Яременко) та висвітленню цих тем у ЗМІ. Також вона відзначила, що найголовніше для журналіста – небайдужість.

Порадували аудиторію своїм виступом і телеведучі українських телеканалів. Вікторія Сеник, ведуча телеканалу ICTV, поділилася своїми правилами в житті і професії. Розповіла про кримінальні новини і про висвітлення «гарячих» подій. А про свій шлях від ентертейнменту до інфотейнменту розповіла ведуча телеканалу «Прямий» Кароліна Ашіон.

Персоною Форуму другого дня став відомий ведучий українських телеканалів Ігор Кондратюк. Розповів про свій шлях від фізика до телеведучого. Ігор Васильович переконаний: щоб досягти успіху потрібно розвивати розумові здібності і йти своїм індивідуальним шляхом. Не треба намагатися повторити чийсь успіх, адже абсолютно кожна людина талановита і особлива.

Важливою частиною кожного спічу були питання і відповіді до спікерів. Учасники мали можливість особисто поспілкуватися з топовими медійниками в кулуарах, познайомитися з київськими колегами і співробітниками з регіональних ЗМІ, обмінюватися досвідом і контактами для подальшої співпраці.

Яна Ємченко, прес-центр Новомедіа Форуму.

БАГАТО ФОТО З НОВОМЕДІА ФОРУМУ 2019
1. Промовці та аудиторії
2. Люди і сюжети

На Новомедіа Форумі також виступила Юлія Мендель, прес-секретар президента України. Вона відповіла на запитання журналістів, яких накопичилося чимало.